0

Podatki na terenie norwegii

Sporo naszych rodaków przemieściło własne biznesu z kraju nad Wisłą do Norwegii. Tamtejszy rynek daje wiele możliwości, zakładanie i prowadzenie firm jest tutaj zdecydowanie łatwiejsze.

Zanim wyruszymy na podbój Skandynawii należałoby jednak dowiedzieć się jak powinna wyglądać norweska faktura, czy też w jaki sposób rozliczać się z tamtejszego podatku VAT. Należałoby wiedzieć, że w przypadku, gdy spóźnimy się z zapłaceniem vatu, urząd zacznie naliczać odsetki od długu.

W takiej sytuacji, dobrze jest zapłacić przynajmniej jakąś składnik naszego zobowiązania, aby dać do zrozumienia urzędnikom, że staramy się uregulować podatek. Norweski podatek VAT, jeżeli chodzi o import produktów oblicza się na podstawie cła na konkretny towar. W przeciwnym razie sytuacja wygląda, jeżeli podatek obliczamy w przypadku sprzedaży krajowej, wówczas za podstawę bierzemy cenę sprzedaży.

Jak widać w przypadku norweskiego VAT-u przepisy wyglądają nieco w przeciwnym razie, niż w naszym kraju, zatem należałoby się z nimi zapoznać, aby nie wystawić się na dodatkowe koszty.